Albert Bonniers Förlag, 2026-06-15

Foto: Fredrik Hjerling

Jan Malmborg prisas av Kungl. Vetenskapsakademien för bok om Svante Arrhenius

Journalisten och författaren Jan Malmborg tilldelas Letterstedtska författarpriset av Kungl. Vetenskapsakademien för sin bok om nobelpristagaren Svante Arrhenius – en av Sveriges mest framstående vetenskapsmän.

Prisas av Kungl. Vetenskapsakademien

Boken har fått ett varmt mottagande och uppmärksammats även internationellt. Nu belönas Jan Malmborg med Letterstedtska författarpriset på 245 000 kronor.

– Det är ju alldeles fantastiskt! säger Jan Malmborg.

Upptäckte en större berättelse

Intresset för Svante Arrhenius väcktes när Jan Malmborg arbetade som Dagens Nyheters första klimatreporter. Det som började i forskningen om koldioxidens påverkan på klimatet växte snabbt till en betydligt större berättelse.

Jan Malmborg:

Foto: Fredrik Hjerling

– När jag dök ner i hans liv insåg jag att det fanns så otroligt mycket mer än jag trott.

I boken Svante Arrhenius – Nobelpristagare, kosmopolit och klimatpionjär tecknas bilden av en vetenskapsman med ett brett internationellt nätverk och en central roll i sin tids vetenskapliga miljö.

Svante Arrhenius rörde sig i samma kretsar som Albert Einstein och Marie Curie och var en aktiv ledamot av Kungl. Vetenskapsakademien. Han var också en efterfrågad talare och representerade Sverige i flera betydelsefulla sammanhang. Som person beskrivs han som både karismatisk och social – en naturlig ledare som ofta tog plats i de sammanhang han verkade i.

Arrhenius forskning om koldioxidens påverkan på klimatet räknas i dag som banbrytande. Arbetet utförde han under en period av personlig kris, då han genom omfattande beräkningar lade grunden för förståelsen av växthuseffekten.

Om Jan Malmborg

Jan Malmborg är journalist och har bland annat arbetat som Dagens Nyheters första klimatreporter. 2020 debuterade han som författare med boken Trubbel – berättelsen om Olle Adolphson, som nominerades till Augustpriset. Han nominerades tidigare till Stora Fackbokspriset 2025 för boken om Svante Arrhenius samt prisats av Samfundet De Nio.

Även pris till Beowulf-översättning

Foto: Jäger Arén

Samtidigt tilldelas Gunnar D. Hansson Letterstedtska översättarpriset för sin nyöversättning av Beowulf, den första på svenska på 70 år. Verket, som räknas som ett av norra Europas äldsta episka diktverk, ges ut av Ekphrasis förlag.

Priserna delas ut vid en ceremoni på Kungl. Vetenskapsakademien den 24 november.

Läs mer!