Kontakt

Redaktion

Anna Andersson

Anna Andersson

Redaktör

anna.andersson@albertbonniers.se

08-696 83 48

Charlotte Aquilonius

Charlotte Aquilonius

Förläggare skönlitteratur

lotta.aquilonius@albertbonniers.se

08-696 83 97

Sara Arvidsson

Sara Arvidsson

Redaktör
Tjänstledig

sara.arvidsson@albertbonniers.se

08-696 86 07

 Helene Atterling

Helene Atterling

Förläggare

helene.atterling@albertbonniers.se

08-696 84 96

Lotta Bergqivst

Lotta Bergqivst

Redaktör
Vikariat

lotta.bergqvist@albertbonniers.se

08-696 89 65

Albert Bonnier

Albert Bonnier

Facklitterär chef Bonnierförlagen

albert.bonnier@albertbonniers.se

08-696 86 91

Eva Bonnier

Eva Bonnier

Förläggare

eva.bonnier@albertbonniers.se

08-696 86 21

 Katarina Ehnmark Lundquist

Katarina Ehnmark Lundquist

Redaktör

katarina.ehnmark.lundquist@albertbonniers.se

08-696 84 79

Anneli Eriksson

Anneli Eriksson

Redaktör

anneli.eriksson@albertbonniers.se

08-696 84 53

Åsa Ernflo

Åsa Ernflo

Operativ chef

asa.ernflo@albertbonniers.se

08-696 86 86

Joen Gustafsson

Joen Gustafsson

Redaktör

joen.gustafsson@albertbonniers.se

08-696 80 75

Johanna Haegerström

Johanna Haegerström

Ansvarig förläggare utländsk skönlitteratur

johanna.haegerstrom@albertbonniers.se

08-696 85 12

Åsa Lindström

Åsa Lindström

Förläggare utländsk skönlitteratur/reprintansvarig

asa.lindstrom@albertbonniers.se

08-696 86 66

Helena Ljungström

Helena Ljungström

Förläggare skönlitteratur

helena.ljungstrom@albertbonniers.se

08-696 86 36

Cecilia Losberg

Cecilia Losberg

Redaktör

cecilia.losberg@albertbonniers.se

08-696 83 09

Karin Lundwall

Karin Lundwall

Redaktionschef

karin.lundwall@albertbonniers.se

08-696 80 20

Christian Manfred

Christian Manfred

Förläggare med redigeringsansvar

christian.manfred@albertbonniers.se

08-696 84 84

Elin Michaelsdotter

Elin Michaelsdotter

Redaktionskoordinator

elin.michaelsdotter@albertbonniers.se

08-696 81 84

Jesper Monthán

Jesper Monthán

Förlagschef Albert Bonniers Förlag

jesper.monthan@albertbonniers.se

08-696 82 18

Marianne Nilsson

Marianne Nilsson

Ekonom

marianne.nilsson@albertbonniers.se

08-696 86 47

Sara Nyström

Sara Nyström

Ansvarig förläggare facklitteratur

sara.nystrom@albertbonniers.se

08-696 86 76

Lina Rydén Reynols

Lina Rydén Reynols

Förläggare

lina.ryden.reynols@albertbonniers.se

08-696 86 88

Daniel Sandström

Daniel Sandström

Litterär chef och förläggare

daniel.sandstrom@albertbonniers.se

08-696 83 07

Daniel Sannum

Daniel Sannum

Roaylty och avtal

daniel.sannum@albertbonniers.se

08-696 86 06

Emiliano Sener

Emiliano Sener

Redaktionskoordinator
Besvarar allmänna frågor om förlaget

emiliano.sener@albertbonniers.se

08-696 81 39

Jacob Swedberg

Jacob Swedberg

Redaktör

jacob.swedberg@albertbonniers.se

08 696 84 39

Maria Såthe

Maria Såthe

Litterär chef
Wahlström & Widstrand

maria.sathe@albertbonniers.se

08-696 80 14

Elisabeth Watson Straarup

Elisabeth Watson Straarup

Redaktör

elisabeth.watson-straarup@albertbonniers.se

08-696 86 25

Ulrika Åkerlund

Ulrika Åkerlund

Redaktör

ulrika.akerlund@albertbonniers.se

08-696 86 39

Rachel Åkerstedt

Rachel Åkerstedt

Redaktör

rachel.akerstedt@albertbonniers.se

08-696 86 34

Besöksadress

Sveavägen 56
Budadress:
Luntmakargatan 45

Postadress

Box 3159
103 63 Stockholm

Telefon

08-696 86 20

Hitta till vår besöksadress

Titta på kartan

Faktureringsadress

Bonnierförlagen AB
FE 5673 – 1008
831 90 ÖSTERSUND

E-postadress

info@albertbonniers.se
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter