2007-07-30
Lars Jakobson tilldelas Selma Lagerlöfs litteraturpris 2006
Ur Ola Larsmos motivering:
"En av de mest förledande sidorna av Lars Jakobsons berättelser är hur enkelt och förbindligt, för att inte säga artigt, som de alltid börjar. 'En gång trodde jag att jag skulle bli vuxen'. 'Det här hände när hon var flicka'. Eller, rentav, rakt på sak: 'Kära ni'. Det finns, naturligtvis, ett samband mellan de där lågmälda och sakliga inledningsmeningarna och den märkliga svindel som alltid följer. Jakobsons berättelser, för han skriver lika gärna långa noveller som korta romaner, börjar med fördel i det mycket vardagliga och fortsätter motståndslöst ut i det otänkbara..."
Om Stiftelsen Selma Lagerlöfs Litteraturpris
Selma Lagerlöfs Litteraturpris delas ut av en stiftelse med samma namn. Den har sitt säte i Sunne och bildades 1983 av Sunne kommun, dåvarande Hotell Selma Lagerlöf och Fryksdalens Sparbank. Sponsorer är Rottneros AB och Länsförsäkringar Värmland. Stiftelsen kom till för att vidga informationen om Fryksdalen och lyfta fram de kulturella traditioner och miljöer i sunnebygden som spelat så stor roll bland annat i Selma Lagerlöfs och sedermera Göran Tunströms författarskap.
Om uppdraget står det så här i stiftelsens stadgar: Stiftelsen avser att främja författarskap i Selma Lagerlöfs anda, genom att utdela ett litteraturpris till författare för ett eller flera verk på svenska språket. I anslutning till prisutdelningen genomförs Kulturveckan i Sunne som anordnas av stiftelsen. En prisnämnd som utses av stiftelsens styrelse, beslutar om pristagare. Regler för priset utformas och fastställs av stiftelsens styrelse.
Selma Lagerlöfs Litteraturpris är avsett som belöning för framstående författare i Selma Lagerlöfs anda. Detta kriterium får ges vidsträckt innebörd. Visserligen bör priset i första hand tillfalla en prosaförfattare och epiker vars verk är förankrat i svensk eller annan nordisk miljö och litterär tradition, men uppmärksamhet bör också ägnas åt författare av barn- och ungdomslitteratur. Facklitterära författare med verk av betydande litterär kvalitet bör därjämte komma i fråga. Priset avser verk på svenska språket; rikssvenska och finlandssvenska författare är således jämställda. Priset kan ges för ett särskilt verk men bör främst vara en belöning för ett samlat författarskap. Den av styrelsen fastställda prissummen får inte delas.
Prisnämnden tillsätts av stiftelsens styrelse och består av ledamöter utsedda dels av stiftelsen, dels av Mårbackastiftelsen, Selma Lagerlöf-sällskapet och Svenska Akademien. Nämnden består för närvarande av följande personer:
Bengt Berg, författare, ordförande
Gunilla Kindstrand, kulturjournalist
Birgitta Holm, professor
Staffan Söderblom, professor
Maria Karlsson, fil.dr.
Sofia Wijkmark, doktorand
Birgitta Trotzig fick det första priset 1984.
Birgitta Stenberg fick priset 2005.
Lördagen den 12 augusti 2006 delas Selma Lagerlöfs Litteraturpris ut för tjugotredje gången i samband med Kulturveckan i Sunne. Prissumman är 100 000 kronor.
Mer information om årets Pristagare och Stiftelsen Selma Lagerlöfs Litteraturpris finns på: www.kulturveckanisunne.se